Mykóza nôh sa môže týkať aj Vás!

Autor: Andrej Hossa | 2.3.2020 o 15:00 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  128x

Mykóza sa vo všeobecnosti najviac dotýka ľudí s oslabenou imunitou. Avšak je dôležité vedieť, že mykóza je nepríjemnosť, ktorá sa môže vyskytnúť u každého z nás. 

Najčastejšie sa takáto infekcia vyskytuje v priestoroch ako napríklad plavárne, či sauny, pretože plesne vo všeobecnosti obľubujú teplé a vlhké prostredie. Na ľudskom tele sa práve preto najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách, ktoré sa môžu s infekciou dostať do priameho kontaktu.

Mykóza nôh môže mať rôzne podoby. Predovšetkým sa rozdeľuje na mykózu kože chodidiel a mykózu nechtov. Pôvodcom mykózy sú dermatofory, čo sú huby, koré parazitujú na ľudskej koži. Okrem mykózy spôsobujú aj iné zdravotné ťažkosti, najmä infekcie nielen na dolných končatinách, ale aj na tvári, či vlasoch.

 

Ako ovplyvňujeme vznik mykózy nôh?

Okrem toho, že mykóza nôh sa prejavuje najmä u osôb s oslabenou imunitou, môže byť aj množstvo ďalších faktorov, ktoré jej vznik podniecujú. Predovšetkým ide o návštevu miest, ktoré tvoria ideálne priestory pre život takýchto organizmov. Taktiež však môžeme ovplyvniť vznik mykózy aj voľbou nesprávnej obuvi. To je často spájané aj so zväčšenou potivosťou chodidiel. Zároveň môžu podnietiť vznik mykózy aj rôzne poranenia na chodidlách a následný priamy styk s mykotickou nákazou.

Pokiaľ chcete predchádzať vzniku mykózy nôh, určite by ste mali nosiť kvalitnú prievzdušnú obuv. Ak sú vaše nohy naozaj nadmerne potivé, mali by ste si niekoľkokrát počas dňa umyť nohy. Dôležité je tiež sa zamerať na dostatočnú hygienu dolných končatín. V priestoroch, kde sa môže takáto infekcia nachádzať buďte predvídavý a chráňte sa nadmiernou hygienou, či vlastnými topánkami.

 

Čo robiť keď už mám mykózu nôh?

V prípade, že vaša prevencia nebola dostatočná, alebo sa vám nejakou nešťastnou náhodou podarilo mykózu nôh získať, netreba sa ničoho báť. Dnes už existuje množstvo rôznych alternatív liečby tohto veľmi neprijemného ochorenia. Avšak pozor! Mykóza sa nelieči návštevou pedikérky. Tá iba odstráni neestetické následky mykózy no neodstráni jej podstatu.

Tiež je veľmi dôležité aby ste boli dostatočne empatickí a neširili infekciu ďalej. Predovšetkým je dôležité aby ste sa vyhýbali verejným kúpaliskám, saunám a bazénom, kde sa môže takáto infekcia bez problémov udržať. Tiež si nikdy nepoužičiavajte topánky.

Uvedomte si, že pokiaľ ste už raz prekonali mykózu nôh, váš organizmus je už navždy osídlený mykózami. Preto je veľmi dôležité, aby ste kládli oveľa väčší dôraz na prevenciu. Kedykoľvek sa totiž opäť dostanete do styku s infekciou, choroba sa veľmi rýchlo prejaví. Zamerajte sa na dôkladnú hygienu a starajte sa o zdravie svojich nôh.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Veľká noc je sviatkom porážky smrti a úzkosti (píše Michal Havran)

To, čo dnes potrebujeme, je politika nádeje.

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.


Už ste čítali?