Ako si vybrať slnečné okuliare?

Autor: Andrej Hossa | 11.12.2019 o 17:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Slnečné okuliare sú veľmi obľúbeným módnym doplnkom, ktorý okrem estetickej stránky chráni naše oči aj pred nepriaznivými vplyvmi.

Práve preto je veľmi dôležité vyberať si okuliare nielen podľa vzhľadu a dizajnu, ale mali by ste dbať aj na kvalitu skiel a celkového prevedenia. Kvalitné slnečné okuliare vám totiž vedia priniesť omnoho viac ako len doplnenie outfitu.

Voľba UV filtra

Mnoho ľudí sa domnieva, že pri výbere okuliarov je najlepšie zvoliť čo najtmavšie sklá. Avšak táto informácia vôbec nie je pravdivá. Práve naopak, niekedy aj celkom svetlé sklá môžu vaše oči ochrániť lepšie. Dôležité je pozerať sa na UV filter a nie na to aké tmavé sklá okuliare majú. Práve okuliare s priveľmi tmavými sklami a nízkym UV filtrom môžu vašim očiam veľmi uškodiť.

Najlepšou voľbou pre slnečné okuliare je UV filter s hodnotou 400 nanometrov. Takéto okuliare dokážu vašim očiam poskytnúť 100% ochranu pred slnečným žiarením. Pri výbere okuliarov by mali byť vždy údaje o UV filtri jasne vyznačené, aby ste si mohli zreteľne vybrať. Ak takýto údaj na okuliaroch nenájdete, presuňte sa radšej do obchodu, kde sú jasne vyznačené UV filtre a vy tak máte záruku naozajstnej ochrany vašich očí.

Kategórie ochranných filtrov

Aby však bol váš výber naozaj ideálny pre vaše oči, existuje 5 kategórií ochranných filtrov. Tieto kategórie poukazujú na to, koľko slnečného žiarenia jednotlivé sklá prepustia. Majte však na pamäti, že každá kategória je ideálne pre iné prostredie a k tomu orientujte aj svoj výber.

Kategória nula je s najslabšou ochranou a prepúšťa takmer celé slnečné žiarenie. Práve preto ide skôr o dizajnérsky kúsok ako o kvalitné ochranné slnečné okuliare. Kategóriu 1 tvoria okuliare, ktoré sú vhodné prevažne do slabšie osvetlených priestorov. Prepúšťajú už menej slnečného žiarenia ako okuliare z kategórie 0, avšak aj napriek tomu neposkytujú očiam dostatočnú ochranu.

Kategória 2 sú okuliare ideálne na bežné nosenie. Poslednú kategóriu tvoria okuliare s naozaj tmavými sklami. Avšak aj vďaka tomu majú aj množstvo nevýhod. Na bežné nosenie nie sú ideálne, pretože znižujú viditeľnosť napríklad aj pri šoférovaní.

Aj farba skla je pri výbere okuliarov veľmi dôležitá. Nie je len imidžovou záležitosťou ale má význam aj pre ochranu očí. Každá farba je individuálna a vhodná pre konkrétny typ človeka. Pri výbere je teda niekedy lepšie zainvestovať do kvalitnejších okuliarov. Môžete si napríklad kúpiť kvalitné značkové slnečné okuliare a tým kúpiť štýlové a zároveň aj ochranné okuliare v jednom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Deti v tom majú jasno. Päť rokov legendárnej hlášky

Január 2015 bol obdobím blížiaceho sa referenda o rodine. Zaspomínajme.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Umierajúci chlapec márne prosí o pomoc. Putin Váňu nepočuje

Rodinu so vzácnym genetickým ochorením označili za zdravú. Aby ušerili.

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.


Už ste čítali?