Ako odstrániť plesne zo stien rýchlo a natrvalo?

Autor: Andrej Hossa | 16.9.2019 o 10:28 | (upravené 17.9.2019 o 9:07) Karma článku: 1,32 | Prečítané:  513x

Plesne sú problémom mnohých interiérov, či už rodinných domov, bytoviek, skladov, či potravinárskych prevádzok. Ide zväčša o priestory so zvýšenou vlhkosťou, ktoré predstavujú ideálne prostredie pre vznik a šírenie plesní.

Nebezpečenstvo plesní však netreba podceňovať. Na zdravie človeka môžu mať naozaj veľký vplyv a spôsobiť množstvo nepríjemností.

Prečo je dôležité sa plesne čo najrýchlejšie zbaviť?

Pleseň má veľmi zlý vplyv na organizmus človeka. Je pôvodcom mnohých ďalších zdravotných ťažkostí a preto jej prítomnosť v dome nie je v poriadku. Pri priamom strete s plesňou môžu vznikať kožné ochorenia. Pri dlhodobom pobyte v priestore s rozšírenou plesňou sa však môžu vyskytnúť omnoho vážnejšie zdravotné problémy napríklad aj s dýchacím systémom.

Všetky zdravotné problémy sú spôsobené najmä tým, že plesne uvoľňujú do ovzdušia mikroskopické výtrusy. Pri ich dlhodobom vdychovaní veľmi nepriaznivo vplývajú na váš organizmus. Môže sa to prejaviť napríklad aj alergiami, či ekzémami. Pozor však aj na omnoho vážnejšie problémy ako sú napríklad pľúcne infekcie.

Práve preto by pre nás malo byť prioritou plesne odstrániť. Pokiaľ sa vo vašom interiéri, v ktorom sa dennodenne pohybujete vyskytla pleseň, mali by ste ju čo najskôr odstrániť. Príčin vzniku plesní  môže byť množstvo, no najdôležitejšie je sa ich rýchlo a hĺbkovo zbaviť. Do ďalších krokov by ste tiež mali zahrnúť aj prevenciu voči plesniam aby ste zamedzili jej výskytu vo vašom interiéri.

Prečo plesne vznikajú?

Vznik plesní v niektorých prípadoch môže byť spojený aj s nesprávnou izoláciou, či inými stavebnými problémami. V starých priestoroch sa tiež vyskytuje častejšie a je omnoho zložitejšie sa jej zbaviť. Práve preto pokiaľ sa chystáte na rekonštrukciu staršieho priestoru, zamerajte sa na hĺbkovú prestavbu aby ste sa vyhli potenciálnym problémom.

Keďže hlavným dôvodom vzniku plesní je najmä zvýšená vlhkosť, veľmi dôležité je zbaviť sa jej. Pleseň často vzniká aj čerstvo po výmene plastových okien, ktoré zmenia vlhkosť v dome. Práve preto môže byť oveľa lepšou alternatívou voľba drevených eurookien. Drevené okná sú omnoho prirodzenejšie pre domácnosť, pretože umožňujú pare, ktorá vzniká pri varení, či praní aby sa odparila.

Ako ošetriť plochu napadnutú plesňou?

Pokiaľ sa chystáte na naozaj precízne odstránenie plesne je potrebné najprv zobrať do úvahy veľkosť napadnutej plochy. Na menšie plochy úplne vystačia bežné prípravky na odstránenie plesní. Ich správnou aplikáciou sa tak môžete zbaviť plesne rýchlo a na dlhú dobu.

V rámci trhu dnes nájdete množstvo produktov, ktoré sú určené na odstránenie plesní. Pri likvidačnom procese odstraňovania plesní treba myslieť nielen na kompletné vyčistenie ale aj na prevenciu. Je preto dôležité zbaviť sa už vzniknutej plesne a rovnako sa starať aj o to aby žiadne nové plesne nevznikali.

Prevencia voči vzniku plesní

Najjednoduchším a zároveň aj najefektívnejším spôsobom na prevenciu voči vzniku plesní je vetranie. Suché steny, dostatok čerstvého vzduchu a odvetranie nadbytočnej vlhkosti v kombinácii s primeranou teplotou je ideálna prevencia. Taktiež môžete vlhkosť sledovať príslušnými vlhkomermi. Vlhké prostredie totiž pre plesne poskytuje živnú pôdu, nielen na vznik ale aj na rozmnožovanie. Taktiež môžete vaše steny zabezpečiť prevenčným náterom.

Pleseň môže mať na každý organizmus individuálny vplyv. Jej vplyv tiež závisí od množstva mikrospór, ktoré sa v ovzduší nachádza. Pokiaľ však vo svojom interiéri nájdete pleseň, snažte sa ju čo najrýchlejšie a najhĺbkovejšie odstrániť. Predídete tak nielen zdravotným ťažkostiam ale aj škodám na majetku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?